Locke .2013

You are free to choose but you are not free from the consequence of your choice 

(شما در انتخاب آزاد هستید اما در پذیرفتن عواقب آن آزاد نیستید)


اولین و مهمترین نکته فیلم برای علاقه‌مندان جدی سینما آوانگارد بودن آن است. فیلم کلا در شب و در جاده و فقط با یک بازیگر و صرفا هنگام رانندگی با همراهی چند صداپیشه ساخته شده. بنابراین این فیلم جزو معدود یا تنها تجربه در تاریخ سینما از این دست است. اما ویژگیهای فیلم تنها به شکل آن محدود نشده. فیلمنامه به اندازه کافی دارای نقطه عطف ، دراماتیک و پر تعلیق است که می‌تواند بیننده را با خود همراه کند و ضمن داشتن پیامی عالی از فیلمبرداری و تدوین و موسیقی مطلوبی هم برخوردار است.

بارزترین ویژگی کاراکتر لاک احساس مسئولیت همراه با دقت و صداقت بالا است، تعداد دقیق تانکرهای حامل بتون را میداند ، بین ده سال و نه سال سابقه همکاری‌اش با شرکت ساختمانی فرق قائل است و این اشتباه را چند بار به کارمند بالارتبه خود گوشزد می‌کند. لاک تنها یک اشتباه در هنگام مستی مرتکب شده و آن باردار کردن تصادفی یک زن غریبه است که برای پذیرفتن بار مسئولیت این اشتباه خود را ملزم می‌داند در شبی که باید در کنار خانواده مسابقه فوتبال مورد علاقه‌اش را تماشا کند و صبح روز بعد وظیفه مدیریت عظیم‌ترین پروژه بتون‌ریزی فونداسیون در اروپا را انجام دهد شغل و آینده حرفه‌ای و خانودگی‌اش را به خطر انداخته تا فقط و فقط هنگام زایمان آن زن غریبه کنارش باشد و مسئولیت پدر بودن یک فرزند ناخوانده را بر عهده بگیرد. به نظر من عنوان فیلم که نام خانودگی قهرمان فیلم هم است از نام فیلسوف نامدار انگلیسی جان لاک وام گرفته شده. نام کوچک قهرمان فیلم آیون Ivan است که تلفظ انگلیسی نسخه روسی همان جان John است که در فارسی ایوان گفته می‌شود. چکیده فیلم این است که آزادی بدون قبول مسئولیت امکان‌پذیر و کامل نیست. شغل لاک که متخصص بتون‌ریزی فونداسیون ساختمان است و اهمیتی که در فیلم به آن اشاره می‌شود نمادی از یک جهان‌بینی فلسفی و اخلاقی است که افراد جامعه باید به آن مسلح باشند تا بتوانند با یکدیگر یک جامعه سالم بسازند. بهره‌مندی از آزادی و حق انتخاب، احساس مسئولیت در قبال دیگران، تغییر سرنوشت با دست زدن به عمل Act از ویژگیهای عمده فلسفه اصالت وجود Existentialism هستند که فیلم به وضوح بر مبنای این مفاهیم ساخته شده.

پی‌نوشت: نظریه سیاسی جان لاک John Locke یک عصر کامل از تاریخ غرب را تحت تاثیر قرار داد. نظریه‌پردازان انقلاب آمریکا و همه روشنگران سخت تحت تاثیر اندیشه‌های لاک قرار داشتند. اندیشه لاک روح لیبرالیسم است، او بیش از هر اندیشمند دیگری پیش از خود آزادی را غایت عالی حکومت معرفی کرد. او انسان را موجودی آزاد و عاقل معرفی کرد که حق دارد زندگی خود را بر مبنای آنچه درست می‌شمارد سازمان دهد.لاک اعتقاد داشت بهترین کار حکومت این است که به افراد انسان اجازه دهد تا غایتهای خود را دنبال کنند.

/ 0 نظر / 33 بازدید