Columbus .2017

کلمبوس نام شهری برگرفته از نام کاشف آمریکا، کریستوف کلمب Christopher Columbus واقع در ایالت اوهایو در آمریکا است که این فیلم در آنجا فیلمبرداری شده و نام شهر را نیز بر خود دارد.
اثری مستقل و ارزان که فاقط داستان مرکزی است اما دو داستان فرعی نحیف دارد، یک مترجم جوان کره‌ای که به علت بیماری پدر معمارش در شهر گرفتار شده و دختری از طبقه فقیر که با مادر کارگرش در خانه‌‌ای ارزان در حاشیه شهر زندگی می‌کند. ظاهرا فیلمساز عشق معماری هم داشته و تاکید زیادی بر معماری و ساختمانهای شهر کلمبوس در فیلم دیده می‌شود. فیلم بر رابطه تصادفی و گسترش آن بین مرد جوان کره‌ای و دختر نوجوان آمریکایی تاکید بیشتری دارد.
فیلمبرداری، اغلب ساکن و آرام و نزدیک به عکاسی است و عمق میدان و لانگ‌شات‌های زیبایی از شهر به نمایش می‌گذارد اما از کلوزآپ صورت بازیگران و نزدیک شدن زیاد به آنها پرهیز کرده.
بازی Haley Lu Richardson در نقش کیسی عالی است. او که نمی‌تواند یا نمی‌خواهد مادرش را تنها گذاشته و برای ادامه تحصیل به ایالتی دیگر برود اندوهی درونی و دائم را در طول فیلم با خودش حمل می‌کند که ریچاردسون با بازی روان و زیرپوستی‌اش به خوبی از پس ارائه آن برآمده. در مقایسه با فیلم پر سر و صدای Lady Bird که امسال زیاد در لیست جوایز دیده می‌شود این فیلم غیر کلیشه‌ای با موضوعی خاص و پاکیزه‌تر از آن فیلم است. متاسفانه مانند سیاستمداران که برای تصاحب شغل دولتی به پرداخت هزینه برای برنده شدن در انتخابات ملزم هستند در سینما نیز فیلم‌هایی که مبلغ بیشتری برای تبلیغات و بازاریابی هزینه می‌کنند بیشتر دیده می‌شوند و جایزه‌ها را تصاحب می کنند.
از نظر من این فیلم جدی‌تر و جذابتر از Lady Bird و بازی Haley Lu Richardson از Saoirse Ronan یک سر و گردن بالاتر بود.
/ 0 نظر / 68 بازدید