The Lone Ranger .2013

کاراکتر رنجر تنها که ظاهرا از یک رنجر واقعی تگزاسی وام گرفته شده و دوست و همراهش تونتو که یک سرخپوست بومی است سابقه‌ای بس طولانی دارند و برای اولین بار در برنامه‌هایی رادیویی از سال 1933 آغاز شدند و بعدها به برنامه‌های تلویزیون و کمیک بوک‌ها و سینما هم راه یافتند. فیلم The Lone Ranger 2013 با اشاره و برداشتی به این سابقه طولانی ساخته شده.
به نظر من فیلم رنجر تنها خوش ساخت‌ترین و با کیفیت‌ترین فیلم وسترن تاریخ سینما است اما الزاما" به معنی بهترین نیست. فیلمبرداری ، تدوین ، طراحی صحنه ، جلوه‌های ویژه ، بازیگری و موسیقی بسیار عالی است. حتی بدترین داستانها اگر با چنین کیفیتی ساخته شوند برای علاقه‌مندان سینما باز هم جذاب هستند.
ضمنا" این فیلم یکی از معدود وسترنهای پست مدرن هم هست . فیلم رنجر تنها، بعد از انیمیشن وسترن پست مدرن رنگو Rango 2011 شاید تنها وسترن پست مدرن تاریخ سینما تا امروز است. وسترن مرد مرده ساخته جیم جارموش به نظر من بیشتر ضد ژانر است تا پست مدرن. از ویژگیهای عمده فیلم پست مدرن بینامَتنیَت Intertextuality به معنی اشاره به فیلمی دیگر (نام،داستان،دیالوگ،صحنه،کاراکتر،موسیقی و ...) در فیلم است که در موارد جدی، ادای دین و تجلیل و در موارد کمیک، هجو تعبیر میشود. رنجر تنها ، فیلمی که بر اساس دو کاراکتر قدیمی داستانی که از سال 1933 در برنامه‌های رادیویی معرفی شدند و پس از آن به تلویزیون ، کمیک بوک‌ها و فیلمهای سینمایی هم راه یافتند ، تمام عناصر موجود در بسیاری از فیلمهای وسترن تاریخ سینما را دارد. از کلانتر و گروه خلافکار تا دزدی از بانک ، سرخپوست ، بوفالو ، راه آهن ، قطار ، معدن ، کارگران چینی ، نیروی سواره نظام دولتی ، زن بیوه ، فاحشه‌خانه ، قهرمان یکه بزن و یکه سوار ، دشت یوتا با آن کوه های معروفش که در بسیاری از وسترنها مورد استفاده قرار گرفته، خروج قهرمان یکه سوار فیلم از شهر و رفتن به دنبال سرنوشت.
تعدادی از اشاراتی که فیلم به سایر فیلمها دارد تا آنجا که خاطره و تجربه من یاری میکند : شخصیت اتو کشیده و با کلاس و تحصیل کرده جان رید (رنجر تنها) در قطار از فیلم مرد مرده 1995 Dead Man ، صحنه انتظار کلانتر و افرادش در ایستگاه راه آهن با تاکید بر دستگاه مورس و بلیط فروش پیر ، زن بیوه ، انتقام قدیمی یک بومی از قاتل خانواده‌اش ، پیشرفت راه آهن به سمت غرب برای اتصال دو اقیانوس آرام و اطلس توسط یک رئیس طماع و فاسد شرکت خصوصی راه آهن ، همگی از فیلم روزی روزگاری در غرب Once Upon a Time in the West 1968 آمده‌اند. صحنه آب خوردن ربکا رید (بیوه دَن رید) سر چاه آب و سکوت پرنده‌ها و حمله گروه آدمکشان با لباس مبدل مستقیما از دل فیلم روزی روزگاری ... آمده. صحنه فرار بوچ کـَـوندیش و پریدن روی اسب از داخل واگن ، به فرار از قطار در انتهای فیلم سه و ده دقیقه یوما (نسخه سال 1957) شبیه است و مرد نقابدار احتمالا از شخصیت زورو وام گرفته شده. همراه شدن دو غریبه ناهمگون در فیلم (رنجر و تونتو)، انفجار پل روی رودخانه و نحوه کار گذاشتن دینامیتها و فرار از مهلکه و شیرجه زدن روی ماسه‌ها ، به دنبال کشیدن شخصیت دست بسته پشت سر شخصیت سواره در کویر، از فیلم خوب،بد،زشت آمده. شخصیت اسب شوخ‌طبع و سربه‌هوا ولی همیشه حاضر جان رید (رنجر) که با سوت زدن صاحبش انجام وظیفه میکند به اسبی در سریال کارتونی لوک
خوش‌شانس شباهت دارد. تلاش جان رید برای ارتباط با بزرگان قبیله سرخ پوست با حرکات دست به صحنه‌ای از فیلم رقص با گرگها Dances with Wolves 1990 شبیه است. در شهر شخصیتی دیده میشود که صورتی شبیه به سمور دارد و از انیمیشن رنگو آمده.

/ 0 نظر / 42 بازدید