The Ballad of Buster Scruggs .2018

چنان که انتظار می‌رود فیلمی از برادران کوئن دارای مقداری طنز و هجو است اما مانند قاتل فیلم «جایی برای پیرمردان نیست» که سرنوشت یا مرگ و زندگی برخی از قربانیانش را با شیر یا خط تعیین می‌کند اما در انتها سرنوشت خودش با سهل‌انگاری راننده‌ای که چراغ قرمز چهارراه را رد کرده وارونه می‌شود، شخصیت‌های بعضا کلیشه‌ای ژانر وسترن در این فیلم اپیزودیک کوئن‌ها در ترکیبی از هجو، طنز و خشونتی جبری مثل آب خوردن جانشان را از دست می‌دهند. فیلم با ارجاع‌هایی به سایر آثار ژانر وسترن واجد بسیاری از عناصر موجود در آنهاست اما برخلاف فیلمهای محافظه‌کار قبلی، کشتن و کشته شدن در نمایشی واقعی از آنچه در غرب وحشی وجود داشته و به آسانی رخ می‌دهد. 

فیلم با اپیزودی سرخوش و موزیکال از یک هفت‌تیرکش ماهر و خواننده و شوخ‌طبع آغاز می‌شود که توسط هفت‌تیرکش ماهرتری به قتل می‌رسد. اپیزودهای دیگر شامل دزدی از بانک و اعدام دزد، پیرمرد جان‌سخت جوینده طلا که بعد از کشف رگه‌ای از طلا توسط یک تیرانداز بی‌مروت از پشت تیر می‌خورد اما ضارب خود را از پا درآورده و پس از کشتن او جان به در برده و با طلای کشف شده به سفرش ادامه می‌دهد، معرکه‌گیر دوره‌گردی که سخنرانی جوانی بدون دست و پا بر اساس سروده شعرا و نمایشنامه‌های مطرح را برای عموم به نمایش می‌گذارد و بعلت کسادی بازار، جوان معلول را با خروسی عوض کرده و او را به رودخانه پرتاب می‌کند. داستان این قسمت شباهتی به فیلم «جاده» فلینی دارد و تلخی و پوچی موجود در آن افسانه سیزیف را به یاد می‌آورد و تلخ‌ترین قسمت فیلم است و از بازی زیرپوستی، تقریبا بدون دیالوگ و اندوه‌بار لیام نیسان بهره برده. اپیزود بعدی درباره سفر خواهر و برادری است که همراه یک کاروان به غرب می‌روند. برادر به علت بیماری میان راه می‌میرد و خواهر که به دنبال شوهر است و شریک جوان سرپرست کاروان از او خواستگاری کرده در یک درگیری با سرخوپوستان خودش را با گلوله می‌کشد. آخرین اپیزود که تفاوت فرمی با سایر قسمت‌ها دارد بیشتر شبیه به تله‌تئاتر و در استودیو فیلمبرداری شده و بر دکورهای دو بعدی و استودیویی آن تاکید شده که دارای مفاهیم اخلاقی، مذهبی، فلسفی درباره زندگی و مرگ است که با تعلیق و پایانی باز تمام می‌شود.

فیلم از کیفیت بالای تکنیکی از فیلمبرداری و رنگ‌پردازی و کادرهای فوق‌العاده تا صداگذاری و تدوین برخوردار است. تولیدکننده فیلم، نت‌فلیکس علی‌رغم اینکه فیلمها و سریال‌هایش را برای دیده شدن در خارج از سالن سینما تهیه می‌کند اما برای امکان شرکت فیلم‌هایش در جشنواره‌ها به نمایش ولو محدود آنها در سالن‌های سینما نیاز دارد که شامل همین فیلم هم می‌شود به همین دلیل فیلمبرداری فیلم شامل لانگ‌شات‌های فوق‌العاده و زیبایی است.

تماشای فیلم برای علاقه‌مندان به ژانر وسترن و آثار کوئن‌ها الزامی است.

© علیرضا بیاتی

/ 0 نظر / 12 بازدید