The Party .2017

واژه پارتی در زبان انگلیسی دارای چند معنی است که دو عدد از آنها به حزب و میهمانی اشاره دارند و فیلم The Party هر دو معنی را همراه دارد. رهبر مونث یک حزب به مناسبت پیروزی در انتخابات جشن کوچکی با شرکت تعدادی از اعضا برگزار می‌کند. او که یک زن متاهل است دائم در حال تبادل پیامک عاشقانه با یک معشوق ناشناس است. دو تن از میهمانان یک زن و شوهر میانسال که مرد معتقد به عقاید معنوی هندی مانند تناسخ، کارما و غیره است و دائم توسط زنش تحقیر می‌شود. یک پروفسور مونث فمنیست/لزبین میانسال همراه با معشوقه زن جوانش که با لقاح مصنوعی سه‌قلو باردار شده هم جزو میهمانان هستند. مرد جوانی به شدت عصبی که یک اسلحه کمری همراه دارد و دائم کوکائین مصرف می‌کند هم در فیلم حضور دارد. کاشف به عمل می‌آید که شوهر پیر رهبر حزب در جوانی با پروفسور لزبین رابطه داشته و با همسر مرد جوان فیلم به نام ماریان هم در حال حاظر رابطه دارد. شوهر ماریان که تازه از این امر مطلع شده به قصد کشتن پیرمرد به میهمانی آمده ولی وسط کار پشیمان می‌شود و در انتها مشخص می‌شود ماریان که هنوز وارد میهمانی نشده همان معشوق پیامکی رهبر حزب هم هست. در واقع ماریان همزمان به خودش، شوهرش، رهبر حزب و شوهر او در حال خیانت است. به نوعی در این فیلم تقریبا همه در حال خیانت به یکدیگرند. گرچه داستان فیلم تخیلی است اما رهبر حزب مونث فیلم یادآور ترزا می، نخست وزیر کنونی بریتانیا است. 

فضای حاکم بر فیلم برگرفته از تئاتر پوچی (Absurd) است و طنز سیاهی به آن تزریق شده. کمی یادآور «چه کسی از ویرجینا وولف می‌ترسد» و «در انتظار گودو» هم شده. در واقع بازیگری برای نقش ماریان در فیلم وجود ندارد و در انتها که به میهمانی می‌رسد او را از نمای نقطه‌نظر و از دید دوربین می‌بینیم که رهبر مونث حزب به رویش اسلحه می‌کشد.

در مجموع فیلم پارتی نقدنامه و هجویه‌ای بر طبقه باکلاس، روشنفکر و سیاسی یا سیاستزده جامعه و پر از کنایه به کسانی است که فمنیزم را با لزبین بودن (همجنس‌خواهی میان زنان) اشتباه گرفته‌اند.

فیلم در واقع یک تله‌تئاتر است که به شکل سیاه و سفید فیلمبرداری شده. اوج و فرود دراماتیک و شکلی معمائی، تنوع در موسیقی انتخابی و طنز سیاهی که در فیلم جاری است، در کنار بازیهای خوب تماشای آنرا لذت‌بخش و قابل تحمل کرده.

/ 0 نظر / 51 بازدید