First Man .2018

اولین انسان بیشتر از آنکه بخواهد درباره اولین سفر به ماه بوده باشد درباره بخشی از زندگی نیل آرمسترانگ بعنوان اولین انسانی که پا به ماه گذاشت می‌باشد. فیلم با بیماری و مرگ دختر خردسال آرمسترانگ شروع می‌شود و با دیدار بدون دیالوگ او از پشت شیشه قرنطینه با همسرش به پایان می‌رسد و مقدار کمی از سفر به ماه را در خود دارد. در عوض Damien Chazelle در واقعی و باورپذیر شدن فیلم با کمک طراحی صحنه و نزدیک شدن به زندگی روزمره آرمسترانگ تلاش کرده و چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ بازیها این اتفاق افتاده. در صحنه‌های پر التهاب از اکستریم کلوزآپ استفاده شده اما فیلم لانگ‌شات‌هایی حتی در صحنه‌های داخلی دارد که از لحاظ بصری آنرا غنی کرده. موسیقی دل‌‌انگیز، زیبا و بیشتر رمانتیک فیلم یکی از نقات قوت آن است، خصوصا در صحنه فرود ماه‌نورد بر روی ماه که ملودی شکوهمندی دارد. Ryan Gosling نقش کاراکتر درونگرا، آرام و غمگین را به خوبی بازی کرده. احتمالا اندوهی که در مصاحبه‌های واقعی آرمسترانگ هم دیده می‌شود ناشی از مرگ دخترش بوده گرچه طرفداران تئوری توطئه اعتقاد دارند آرمسترانگ بعلت دروغهایی که از سفر به ماه مجبور بود بگوید اندوهگین بود. نقش همسر آرمسترانگ را Claire Foy بازیگر بریتانیایی سریال The Crown ایفا کرده. بعد از موفقیت این سریال این بازیگر را در فیلم‌های آمریکایی بیشتر مشاهده می‌کنیم. متاسفانه هالیوود عادت دارد بعد از مشهور شدن یک هنرمند سینمایی زود وی را به یک کالای مُد روز و لوکس تبدیل کند که گاهی این تلاش ناامید کننده و بر ضد خودش تبدیل می‌شود. البته بازی Claire Foy را مناسبتر از سایر بازیهای اخیرش در فیلم‌های آمریکایی دیدم.

فیلم خوش ساخت، واقع‌گرا، همراه با موسیقی گوشنواز است که علاقه‌مندان تکنیکی و فرمالیست به سینما را راضی می‌کند. به خصوص که فیلم‌ روی نوار سلولوئید Kodak با دوربین‌های 16، 35 و 65 میلیمتری Arri، Aaton و IMAX با لنزهای آلمانی Zeiss انجام شده.

باید اضافه کنم که کماکان عده‌ای از جمله خودم اعتقاد دارند سفر به ماه جعلی است و هیچگاه اتفاق نیافته. مستندها و سخنرانیهای زیادی در این رابطه ساخته شده و موجود است. یکی از ایرادات به غیر واقعی بودن این سفر تکانهای شدید پرچم آمریکا در روی کره ماه بود که فاقد جو یا هوا است و این تکانها نباید وجود داشتند. شاید کارگردان هم با آگاهی از این ایراد قید صحنه برافراشتن پرچم را زده و فقط پرچم را از دور نشان می‌دهد. یکی از دیگر از ده‌ها ایرادی که از سفر به ماه گرفته شده این است که ارتفاع بالا پریدن انسان در کره ماه که جاذبه آن یک ششم جاذه کره زمین است به مراتب باید بیشتر آنی باشد که در فیلم‌های مستند دیده می‌شود.

اما باید اعتراف کنم اگر سفر به ماه دروغ بوده باشد، تلاش برای ارتقاء موشک‌ها و فرستادن انسان به مدار زمین با توجه به پیشرفت تکنولوژی آنزمان تلاشی عظیم و ترکیبی از بلوغ و نبوغ در علم و فناوری بوده. همان تلاشها امروز اجازه می‌دهد ماهواره‌ها در اطراف زمین گردش کنند و من بتوانم این مطلب را در چند ثانیه به دست دیگری در آنسوی اقیانوس برسانم.

آلبوم موسیقی فیلم بطور جداگانه قابل دسترس است. سه قطعه The Landing ، Quarantine و End Credits جزو زیباترین بخش موسیقی است. دست کم گوش فرا دادن به این سه قطعه توصیه می‌شود.

برای آشنایی با زوایای بیشتر از زندگی نیل آرمسترانگ تماشای مستند First Man on The Moon محصول 2014 و برای دلایل نرفتن انسان به ماه مستند A Funny Thing Happened on the Way to the Moon محصول 2001 را پیشنهاد می‌کنم.

© علیرضا بیاتی


/ 0 نظر / 8 بازدید