Cleo from 5 to 7 .1962

آنیس واردا Agnes Varda (زاده ۳۰ مه ۱۹۲۸ از پدری یونانی و مادری فرانسوی در بلژیک) کارگردان زن مستقل فرانسوی است. او از کارگردانان اصلی موج نوی سینمای فرانسه و یکی از بازماندگان این مکتب است. وی بعدها به مادربزرگ موج نو معروف شد. آثار او از جمله فیلم‌ها و عکس‌هایش با شیوه تجربی متمایز، عمدتاً" بر مستندهای واقعگرا، مسئله فمینیست و موضوعات اجتماعی متمرکز هستند. وی جایزه دستاورد سینمایی را در بیست و هفتمین دوره جوایز فیلم اروپا در دسامبر 2014 دریافت نمود.
فیلم دو ساعت از زندگی خواننده‌ای زیبا و جوان به نام کلئو (کلئوپاترا) را نشان میدهد که در خیابانهای پاریس در حال پرسه زدن و وقت پر کردن است تا ساعت هفت عصر از نتیجه آزمایش بیماری‌اش آگاه شود. به روال فیلمهای موج نوی فرانسه داستان و درام کمرنگ است، فیلمبرداری ، به خصوص در سطح شهر مستندگونه و فوق‌العاده است. فیلم کوتاه صامتی درون فیلم نمایش داده میشود که ژان لوک گدار و همسرش آنا کارینا در آن بازی کرده اند که مخصوصا برای این فیلم ساخته شده.
برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن اعلام کرده‌اند که نخل طلای افتخاری شصت و هشتمین دوره این جشنواره سینمایی را به آنیس واردا اهدا می‌کنند. واردا نخستین فیلمساز فرانسوی و اولین فیلمساز زن جهان است که این جایزه را به دست می‌آورد.

/ 0 نظر / 22 بازدید