I, Tonya .2017

فیلم بر اساس زندگی واقعی تونیا هاردینگ، پاتیناژیست آمریکایی که پس از سالها تلاش در آخر نتوانست برای عضویت در تیم ملی پاتیناژ انتخاب شود و به علت نقشه احمقانه شوهر و بادیگاردش برای آسیب زدن به یکی دیگر از نامزدهای بالقوه تیم ملی، کارش به دادگاه کشیده شد و برای همیشه از پاتیناژ حرفه‌ای محروم شد، ساخته شده.

با توجه به کم ماجرا بودن اقتباس از زندگی واقعی، فیلم برای گریز از خستگی بیننده تمهیدهایی اندیشیده. بخشی از فیلم به شکل و فرمت مصاحبه مستند با خود تانیا و تعدادی از نزدیکان به ماجرا بازسازی شده. در بخشهایی دیگر در فیلم تانیا یا شوهرش، مستقیم رو به دوربین صحبت می‌کنند، فیلمبرداری فوق‌العاده عالی و روان، گاهی با برداشتهایی بلند انجام شده. سکانسی از فیلم به سبک فیلمبرداری فیلم Birdman با چسباندن قابها تک برداشته به نظر می‌آید، فیلم مملو از حرکت سریع رو به جلو دوربین Dolly in و فیلمبرداری روی پیست پاتیناژ نرم و به سبکی شنای ماهی انجام شده.

Margot Robbie در نقش تانیا فوق‌العاده ظاهر شده و یکی از بهترین بازیهای نقش اول زن امسال و کارنامه بازیگری خودش را تا امروز ارائه داده. گرچه یادداشتهای تکمیلی انتهای فیلم تانیا را بالاخره زنی موفق در شغلی جدید همراه با شوهر جدید و فرزندش، خوشبخت توصیف می‌کند اما فیلم از بیچارگی عموم شهروندان آمریکایی که به 99 درصد معروف هستند روایت غم‌انگیزی ارائه داده.

بیچاره بودن در ثروتمندترین، قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین کشور روی زمین واقعا غم‌انگیز است. 

/ 0 نظر / 70 بازدید