Blade Runner 2049 .2017

دنی ویلنو در مصاحبه‌ای گفته به اینگمار برگمان و استیون اسپیلبرگ علاقه دارد و تحت تاثیر این دو کارگردان مطرح تاریخ سینما است. از نظر من فرم، فیلمبرداری و ریتم آرام را از برگمان و جنبه سرگرمی و داستانگویی را از اسپیلبرگ آموخته و نوعی وقار به فیلم‌های پر هزینه هالیوودی تحمیل کرده که مورد پسند منتقدان و بینندگان جدی‌تر واقع شده.
گفته شده که فیلم بلید رانر اولین فیلم پست مدرن تاریخ سینما است. ترکیبی از علمی تخیلی و نوآر همراه با چند فرهنگی و چند زبانی که البته در لس آنجلس واقعی هم می‌توان مشخصه آخر را به وضوح دید. فیلمنامه بلیدرانر 2049 ارجاعاتی به نسخه قبلی دارد اما داستان آن برداشتی هم از فیلم‌های Children of Men و The Da Vinci Code داشته. شخصیت مجازی فیلم به نام Joi یادآور فیلم Her است و ردپایی از کارآگاه جان‌سخت Hardboiled Detective و زن اغواگر Femme fatale در فیلم هست که ادبیات و فیلم‌های نوآر را یادآوری می‌کند. سالن گنبدی شکلی که در آن خاطره مجازی برای کاشتن در ذهن کپی‌ها Replicants ساخته می‌شود من را یاد صحنه‌ای از فیلم انیمیشن Renaissance انداخت که فضای آن بی‌شباهت به فیلم‌های بلیدرانر نیست. این انیمیشن به شدت فوق‌العاده و آوانگارد است و با دو رنگ سیاه و سفید و چند خاکستری ساخته شده که اگر آنرا ندیده‌اید پیشنهاد می‌کنم حتما تماشایش کنید.
زمانی کشیشی برای اثبات خالق مثالی زده بود تحت این عنوان که اگر فردی در کویر به یک ساعت برخورد کند قطعا به این نتیجه می‌رسد که ساعت‌سازی این ابزار دقیق و ظریف را ساخته و ساعت خود به خود در آنجا ساخته نشده. بعدها دکتر زیست‌شناس خداناباور، ریچارد داوکینز این ساعت‌ساز را نابینا و خود طبیعت معرفی نمود و نظراتش را در کتابی تحت عنوان «ساعت‌ساز نابینا» منتشر کرد. در فیلم Watchmen که از بر اساس یک کمیک بوک ساخته شده کاراکتری وجود دارد به رنگ آبی که نابینا و خالق است که اتفاقا در سیاره‌ای دیگر به ساختن یک ساعت مشغول است. در این فیلم هم کسی که صاحب شرکت کپی‌سازی و در واقع خالق آنها است شخصیتی نابینا به نام والاس است. شاید مسخره به نظر برسد اما نام والاس من را یاد انیمیشن‌های انگلیسی «والاس و گرومیت» انداخت که والاس دائم در حال اختراع و خلق ابزارآلات برای راحتی زندگی‌اش است اما توسط همان مخلوقات خودساخته گرفتار شده و عذاب می‌کشد. در این فیلم هم مخلوقات والاس نابینا علیه خودش شورش می‌کنند.
فیلمبرداری، نورپردازی و طراحی صحنه فیلم عالی است و با شکوه‌تر از نسخه قبلی شده که البته پیشرفت تکنولوژی و بودجه بالا هم بی‌تاثیر نبوده.
/ 0 نظر / 38 بازدید