The Woman Who Left .2016

فیلم با آزاد شدن یک زن زندانی میانسال بیگناه پس از سی سال در 1997 آغاز می‌شود. همان سالی که مادر ترزا از دنیا رفت و شخصیت مهربان، فداکار و رنج‌کشیده فیلم نوعی تولد دوباره مادر ترزا را نوید می‌دهد.

زن پس از آزادی برای انتقام از معشوق و مسبب به زندان افتادنش به شهر کوچکی در فیلیپین می‌رود و فیلم رابطه بین او با زنی چلاق و صاحب یک اغذیه‌فروشی، یک دوجنسه دائم مست و کتک خورده، یک بالوت‌فروش دوره‌گرد و بیچاره، یک زن زباله‌گرد و کودکان فقیر پیرامون او می‌پردازد. برداشت‌های طولانی و سیاه و سفید با دوربین ثابت و نزدیک نشدن عمدی به شخصیت‌ها فیلم را به رئالیسم ناب نزدیک و بیننده را به فردی ناظر درون فیلم تبدیل کرده. مشاهده مکالمه طولانی و بدون قطع (کات) دو یا چند نفر بدون نزدیک شدن به چهره آنها در مقایسه با فیلمبرداری از روی شانه و جابجا شدن نماها هنگام نوبت دیالوگ‌ها بیشتر منطبق بر یک تجربه واقعی در دنیای واقعی است.

نویسنده، کارگردان،فیلمبردار و تدوینگر Lav Diaz اهل فیلیپین و فیلم برنده شیر طلایی هفتاد و سومین جشنواره فیلم ونیز است.

فیلمی آوانگارد، خیلی خاص و منحصر به فرد که طولانی، آرام، با ریتم کند و با جزئیات روایت می‌شود و سرشار از انسانیت و رنج زندگی است. آرامش و صبوری فیلم بیننده خود را دچار خلسه و نشئگی کرده و تلخی و گزندگی جاری در فیلم به آهستگی درون ذهن تماشاچی نشت پیدا می‌کند.


پی‌‌نوشـت: بالوت Balut نام نوعی غذا عموما مخصوص فیلیپین است. از تخم مرغ یا تخم اردک که جوجه درون آن رشد کرده و به حالت جنینی درآمده و درسته و با پوسته سرخ می‌شود گفته می‌شود که بیشتر توسط اغذیه‌فروشان خیابانی فروخته می‌شود.

/ 0 نظر / 48 بازدید